חלית, נפצעת? כנראה שאתה פטור ממס הכנסה

חלק מהישראלים יתמודדו במהלך חייהם עם אתגר פיזי או נפשי אשר יקשה עליהם להמשיך להתפרנס כפי שהיו רגילים. האתגר יכול להיות פציעה בתאונת דרכים, התפרצות דיכאון חמור, חולי בסרטן או לקות ראייה חמורה.

בעקבות הפגיעה, אנשים אלו יתקשו להמשיך באורח החיים שלהם ויגלו בעיות בפן המשפחתי, החברתי והכלכלי. מוסד הביטוח הלאומי מציע הקלות שונות לאנשים אלו כדי לתמוך בהם כמה שניתן. אחת מדרכי התמיכה היא מתן פטור מתשלומי מס הכנסה.

 

מי יקבל פטור ממס הכנסה?

ישנם 3 תנאים מצטברים לקבלת הזכאות לפטור ממס הכנסה:

 1. קיום מקור הכנסה החייב במס
 2. נקבעה נכות לתקופה של מעל 185 יום
 3. הנכות שנקבעה היא בשיעורים המצוינים בחוק

 

איך תדע האם אתה פטור ממס הכנסה?

כפי שנכתב בפקודת מס הכנסה, האנשים שעומדים בתנאי הזכאות שפורטו – זכאים לפטור ממס הכנסה. כדי לברר האם ישנה סבירות שאתה זכאי לפטור ממס הכנסה – כדאי להתייעץ עם חברה למימוש זכויות רפואיות אשר תבחן את הבעיות הרפואיות שלך ותמליץ לך האם וכיצד להתחיל את התהליך לקבלת הפטור.

מקרים היכולים להוות עילה לקביעת נכות:

לאור הדברים שנכתבו לעיל, עולה השאלה – מי זכאי לפטור ממס הכנסה? התשובה היא פשוטה – נכות רפואית יכולה לנבוע ממגוון רב של מקרים כמו:

 • פציעה בתאונת עבודה
 • פציעה בתאונת דרכים
 • אבחון מחלה כרונית
 • לקות ראייה
 • התפרצות מחלת נפש
 • קביעת נכות לפי חוק הביטוח הלאומי
 • קביעת נכות לפי חוק נכי צה"ל

 

לא לעולם פטור

יש לשים לב, כי הפטור ממס הכנסה הוא לא לכל החיים. הוא תקף לאורך תקופת הנכות בלבד. לאחר שתסתיים תקופת הנכות – עליכם יהיה לחזור לשלם מס הכנסה כרגיל. אך, במקרה שבו הנכות היא לצמיתות – גם הפטור הוא לצמיתות.

 

להבין את המומחים

כאשר תתחילו את תהליך בקשת הפטור, תיתקלו בשאלות שונות לגבי סוג הנכות. ישנם מספר מושגים דומים אשר חשוב להבין את ההבדלים ביניהם:

 • נכות משוקללת – בשונה מנכות "רגילה", הכוונה היא לנכות הנובעת ממספר ליקויים המביאים יחד ל90% נכות ומעלה. במקרה זה, יש צורך שאחד מהליקויים לפחות ייקבע למעל 40% נכות.
 • נכות רפואית – נכות הנקבעת באופן יבש, ללא קשר לפגיעה התעסוקתית של הנכה. כלומר, לפי רשימות המשייכות לכל פגיעה – אחוז נכות מתאים. זוהי הנכות הנלקחת בחשבון בבדיקת זכאות לפטור ממס הכנסה.
 • נכות תפקודית – נכות הנובעת מהפגיעה ביכולת ההשתכרות של האדם, בהתאם למשלח היד שלו טרם הפציעה.

 

לסיכום

חלית? נפצעת? זו כנראה אחת התקופות היותר מאתגרות בחיים שלך מבחינה בריאותית וכלכלית. לכן, אם שילמת את תשלומי הביטוח הלאומי כנדרש, תוכל לקבל עכשיו משענת תמיכה מהמדינה בדמות הקלות שונות כמו פטור ממס הכנסה. במידה ואתה עומד בתנאי הזכאות – פנה לחברה למימוש זכויות רפואיות ונצל את הזכויות שלך.

מחשבון

 

אולי יעניין אותך גם

4 עובדות מעניינות על Xbox
4 עובדות מעניינות על Xbox

שלום לכל חובבי המשחקים! כאן ב"המשחקייה" אנחנו תמיד שואפים להביא לכם את המידע הכי מעניין ומועיל. היום, אנחנו הולכים לספר לכם על אחת הקונסולות המובילות

קראו עוד »